واکنش ها به حمله موشکی سپاه

واکنش‌ ها به حمله موشکی سپاه

موشک‌های بالستیک سپاه در عملیات شامگاهی بطور همزمان تروریست‌های موساد و داعش را در اربیل و ادلب منهدم کرد.

واکنش آمریکا به اقدام موشکی سپاه پاسداران

 وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای، حملات موشکی شامگاه دوشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم کرد. او گفت حملات ضد تروریستی ایران ثبات عراق را تضعیف می‌کند. 

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت گزارش‌های مربوط به حملات موشکی ایران را دریافت کرده و در حال بررسی هستند. آدرین واتسون گفت «هیچ پرسنل یا تاسیسات آمریکایی هدف قرار نگرفت و ما با مقامات ارشد عراق و منطقه کردستان در تماس بوده‌ایم».

بیشتر بخوانید:

واکنش فرانسه به حمله موشکی سپاه

فرانسه نیز با ابراز نگرانی، ایران را به نقض حاکمیت عراق متهم کرد و آن را «حمله به ثبات و امنیت عراق و کردستان عراق خواند» و با این ادعا که «به تشدید تنش‌های منطقه‌ای کمک می‌کند»، خواستار توقف آن‌ها شد.

واکنش قطر به حمله موشکی سپاه پاسداران

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، سه‌شنبه در حاشیه نشست مجمع اقتصادی «داووس» به حمله موشکی سپاه به مقر موساد در اربیل واکنش نشان داد. وزیر خارجه قطر با شرکت در برنامه‌ای در حاشیه نشست مجمع اقتصادی داووس، رویدادهای منطقه را با یکدیگر مرتبط دانست و گفت: «نمی‌توان رویدادهای منطقه را از یکدیگر جدا کرد».

عراق سفیرش در تهران را برای مشورت فراخواند

 خبرگزاری رسمی «واع» عراق امروز سه‌شنبه خبر داد این کشور سفیر خود در تهران را برای مشورت درباره حملات موشکی ایران فراخواند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد شامگاه دوشنبه مقرهای جاسوسی ضدایرانی را در اربیل با موشک‌های بالستیک منهدم کرده است.

در پی این حملات، خبرگزاری واع گزارش داد وزارت خارجه عراق کاردار ایران در شهر بغداد را احضار و اعتراض خود در ارتباط با این عملیات را تسلیم وی کرد.

واکنش نخست وزیر کردستان عراق به حمله موشکی سپاه

نخست‌وزیر کردستان عراق مسرور بارزانی هم در واکنش به حمله موشکی سپاه به مقر موساد در اربیل، از بغداد درخواست کرد که موضع سختگیرانه‌ای در قبال این حمله بگیرد.

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی درباره این حمله تصریح کرد در حمله ایران به منطقه کردستان عراق یک پایگاه که مقر تروریستی متعلق به موساد شناخته می‌شود، هدف قرار گرفت.

سپاه پاسداران ایران همچنین مواضع داعش در سوریه را هدف قرار داد و اعلام کرد که در پاسخ به شرارت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن فرماندهان سپاه و جبهه مقاومت و به‌علاوه در پاسخ به جنایات اخیر گروهک‌های تروریستی در شهرهای کرمان و راسک، این حملات را انجام داده است.

بازتاب و واکنش ها بعد از حملات موشکی سپاه در عراق و سوریه

شبکه الجزیره گفت سپاه پاسداران ایران نیمه شب گذشته موشک‌های بالستیکی را به سمت یک پایگاه متعلق به رژیم صهیونیستی در اربیل عراق شلیک و به مواضع داعش در سوریه حمله کرد.

بنابر گزارش الجزیره، دست کم صدای هشت انفجار در ساعات ابتدایی امروز (سه‌شنبه) در اربیل، پایتخت منطقه کردستان عراق شنیده شد.

سپاه پاسداران ایران اعلام کرد در این حمله مقر تروریستی موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل را هدف قرار داده است.

کشته شدن پیشرو دزایی

شورای امنیت اقلیم کردستان مدعی شد در این حمله چهار نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند که پیشرو دزایی، رئیس شرکت «فالکون» که پوشش امنیتی موساد به شمار می‌آید، یکی از کشته شدگان است.

همچنین شبکه ای‌بی‌سی با انتشار خبر حمله ایران به مقر تروریستی صهیونیست‌ها در اربیل به نقل از منابع امنیتی عراقی گزارش داد که نیمه شب گذشته صدای چندین انفجار در نزدیکی کنسولگری آمریکا در کردستان عراق شنیده شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سرعت پس از وقوع این حملات مسئولیت آنها را بر عهده گرفت و اعلام کرد که «مقر جاسوسان» و «تجمعات تروریستی ضد ایرانی در بخش‌هایی از منطقه» را با موشک‌های بالستیک هدف قرار داده است.

رسانه‌های محلی عراق بامداد  روز سه‌شنبه به وقت محلی گزارش دادند که دولت عراق روز سه‌شنبه جلسه‌ای امنیتی درباره این حملات ایران که با محکومیت نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و همچنین وزارت امورخارجه آمریکا مواجه شده است، برگزار خواهد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود درباره حمله موشکی نیمه شب گذشته نوشت: به گفته مقامات محلی، چندین انفجار در ساعات ابتدایی روز سه‌شنبه اربیل، واقع در شمال عراق را لرزاند و حداقل چهار نفر در اثر آن کشته شدند. به گفته سپاه پاسداران ایران، اهداف داعش در سوریه نیز مورد اصابت قرار گرفته است.

به نوشته نیویورک تایمز، سپاه پاسداران ایران سپس بیانیه‌ای در رابطه با این حملات منتشر و اعلام کرد که هدف حمله موشکی اربیل «انهدام مقرهای جاسوسی و اماکنی بود که گروه‌های تروریستی ضدایرانی از آن برای طراحی یک حمله انتحاری در کرمان استفاده کردند که منجر به کشته شدن حدود ۹۰ نفر شد. سپاه همچنین به حمله در ماه دسامبر به مقر پلیس در راسک، واقع در جنوب شرق ایران اشاره کرد که حداقل ۱۱ افسر را به شهادت رساند.

نشریه پالتیکو نیز در گزارشی نوشت که سپاه پاسداران ایران مسئولیت حملات نیمه شب گذشته به یک پایگاه در نزدیکی کنسولگری ایالات متحده در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق را بر عهده گرفت.

روزنامه گاردین دقایقی پس از وقوع این حملات موشکی ایران از شنیده شدن صدای انفجار در اربیل عراق خبر داد و با اشاره به بیانیه سپاه پاسداران ایران نوشت که ایران پایگاهی را در منطقه کردستان عراق که گفته مقر تروریستی بوده، هدف قرار داده است.

پایگاه خبری العربی الجدید نیز با اشاره به حملات موشکی ایران به مقر تروریست‌ها نوشت: ریف حلب در تیررس موشک‌های ایرانی.

شبکه روسیاالیوم هم نوشت: ایران با موشک‌های بالستیک پایگاه‌های فرماندهان داعش در سوریه را هدف قرار داد.

این شبکه نیز بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران درباره حمله موشکی شب گذشته به مقر تروریست‌ها در منطقه را منتشر کرد.

پایگاه خبری خلیج آنلاین نیز اعلام کرد: سپاه پاسداران بامداد امروز آنچه را که «مراکز جاسوسی و تجمع گروه‌های تروریستی علیه ایران» در عراق و سوریه خواند، با موشک‌های بالستیک هدف قرار داد، در همین حال آمریکا این حملات را محکوم کرد.

شبکه المیادین نیز با اعلام خبر حمله موشکی بامداد امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر جاسوسی موساد در کردستان عراق و تروریست ها در سوریه، به اهمیت این حمله اشاره و تاکید کرد:‌ موشک‌هایی که شب گذشته توسط سپاه پاسداران به سمت مواضعی در شمال غرب سوریه شلیک شد، اولین موشک‌های بالستیک با برد هزار و ۲۳۰ کیلومتری بود که تهران از آن‌ها برای هدف قرار دادن مواضع دشمنان خود استفاده کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) هم در این باره نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که مقر تروریست ها در منطقه را با موشک های بالستیک هدف قرار داده است.

در این پیوند، پایگاه «شفق نیوز» عراق با انتشار خبر عملیات موشکی بامداد امروز سپاه پاسداران علیه مواضع جاسوسان موساد در اربیل عراق و تروریست ها در سوریه گزارش داد: سپاه پاسداران مسئولیت حملاتی که اربیل را هدف قرار داد، بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حملات در پاسخ به جنایات رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است که آخرین آن شهادت تعدادی از فرماندهان سپاه و محور مقاومت بود.

پاسخ سپاه پاسداران

شفق نیوز ادامه داد: سپاه پاسداران در بیانیه خود اشاره کرده که موشک هایش مقر اصلی جاسوسی موساد در اقلیم کردستان را هدف قرار داده است.

شبکه کردستان ۲۴ نیز با بازتاب این حمله موشکی به واکنش ایالات متحده اشاره و اعلام کرد: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته است که واشنگتن از این حمله مطلع شده و در حال ارزیابی وضعیت است.

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس، شینهوا و آناتولی، نشریه تایم و فوربس، شبکه‌های ان‌بی‌سی نیوز، بلومبرگ، العربیه، اسکای نیوز، فرانس۲۴ و بی‌بی‌سی، روزنامه‌ها دیلی صباح، واشنگتن پست و فایننشال تایمز، رسانه صهیونیستی همچون روزنامه‌های تایمز آو اسرائیل، جروزالم پست و هاآرتص، پایگاه‌ها خبری، ازجمله آکسیوس و هیل، نشنال نیوز امارات، شبکه سی‌تی‌ویِ چین از جمله سایر رسانه‌هایی هستند که به صورت مشروح خبر مربوط به حمله موشکی بالستیک ایران را منتشر کردند.

منبع: تابناک

1 دیدگاه دربارهٔ «واکنش‌ ها به حمله موشکی سپاه»

  1. بازتاب: کیفیت هوای بیرجند - مجله خبری بیرجند انتخاب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *