عوامل تروریستی کرمان

عوامل انفجار تروریستی در کرمان

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان گفت در گیت‌های بازرسی محدوده گلزار شهدای کرمان نیروی انسانی لازم بوده و باید تعبیه می‌شده است. اما همچنان سگ مواد منفجره یاب و دستگاه جمر هم در این مسیر بوده است که عامل انتحاری قبل از اینکه به این‌ها برسد خود را منفجر کرده است.

حجت‌الاسلام علی توکلی جان باختن تعدادی از هموطنان در انفجار تروریستی کرمان را تسلیت گفت و برای مصدومان این حادثه آرزوی بهبودی و سلامتی کرد. ایشان ادامه دادند: « مردم ما باید بدانند که آنچه که اتفاق افتاده ناشی از بغض و کینه دشمن نسبت به انقلاب و شهید سپهبد قاسم سلیمانی است.»

هر چند که ایشان ادعا داشتند که از تهدیدات دشمن آگاه بوده‌اند و خودشان را برای این مخاطرات آماده کرده بودند، ولی همانطور که همه مردم در جریان هستند دو بمب ازین بمب‎ها در حادثه تروریستی کرمان منفجر شد. رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان گفت: «تعداد ۱۶ بمب آماده انفجار در کرمان کشف شد که مخصوص گلزار شهدا و مرقد شهید سلیمانی ساخته شده بود و بالای ۶۴ بمب نیز در سراسر کشور کشف شد که قرار بود در مراسم شهید سلیمانی منفجر شود که عوامل آن دستگیر شدند.»

بیشتر بخوانید:

نیروهای امنیتی در حادثه کرمان خوب عمل کردند؟

حجت‌الاسلام علی توکلی در این رابطه بیان داشتند بالاخره مراسم‌ شهید سلیمانی با آن همه جمعیت، فرصتی برای ضربه زدن به انقلاب و نظام بود و نیروهای امنیتی تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این مراسم در کمال آرامش برگزار شود. ایشان همچنین ادامه دادند که در شورای تامین هم پیگیر این موضوع بوده‌اند و تصمیماتی در این ارتباط گرفته شد.

مقصران حادثه تروریستی کرمان چه کسانی بودند؟

حجت‌الاسلام علی توکلی، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح بیان کرد: «دستگاه قضایی عضو ناظر شورای تامین است و تصمیمات خلاف قانون را تذکر می‌دهد. ما در شورای تامین شاهد تصمیماتی بودیم که برابر قانون گرفته شده بود. برخورد با جرایم نیروهای مسلح از وظایف ذاتی سازمان قضایی نیروهای مسلح است و اگر جایی ببینیم جرمی اتفاق افتاده برخورد قاطع با آن می‌شود و نمونه آن هواپیمایی اوکراین بود که بررسی و با عوامل آن برخورد شد.»

وی با بیان اینکه این مورد نیز در حال بررسی است، افزود: هر دو انفجار قبل از گیت بازرسی بوده است و عوامل انتحاری قبل از گیت بازرسی خود را منفجر کردند.

آیا گیت بازرسی در مسیر گلزار شهدای کرمان وجود نداشته است؟

حجت الاسلام علی توکلی گفت عامل انتحاری به دنبال جمعیت است و تا جایی که گیت بازرسی وجود داشته جلو آمده است و همان جا که راه برای او مسدود شده خود را منفجر کرده است. این گیت بازرسی هر کجا وجود داشت عامل انتحاری به محض اینکه به آن می‌رسید خود را منفجر می‌کرد و فاصله بین انفجار اول و دوم حدود ۱۵۰۰ متر بوده است.

چه تعداد نیروی امنیتی در گلزار شهدای کرمان حضور داشتند؟

توکلی در مورد تعداد نیروهای امنیتی در مسیر گلزار شهدای کرمان گفت که بیش از ۵۰۰ نیروی امنیتی از سپاه استان‌های دیگر برای امنیت منطقه به کرمان آمده بودند و دوربین‌هایی نیز در این محدوده نصب شده بود که تمام موارد را رصد و بررسی می‌کرد و کمال استفاده از امکانات شده بود.

وی با بیان اینکه افرادی که در فضای مجازی اذهان مردم را تشویش می‌کنند و اقدام به نشر اکاذیب دارند، بدانند حتماً شناسایی شده و با آنها برخورد خواهد شد، ادامه داد: قرار بود تشییع شهدای انفجار تروریستی باشکوه برگزار شود اما تهدیداتی هنوز وجود داشت و به این دلیل در شورای تامین این تصمیم گرفته شد که نحوه برگزاری مراسم تشییع تغییر کند تا این مراسم در امنیت کامل برگزار شود.

چرا وزارت اطلاعات در مورد حادثه کرمان دیر بیانیه داد؟

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان کرمان در رابطه با این سوال که چرا اطلاعیه وزارت اطلاعات دیر بیان شد، پاسخ دادند که در طی چهل و هشت ساعت بعد از حادثه نیروها به‌دنبال آن بودند که همه تهدیدات لازم در مورد مراسم شهید سلیمانی جمع شود و هیچ تهدید دیگری وجود نداشته باشد در واقع به دنبال آن بودیم تا اطلاعات دقیق به مردم داده شود.

آیا شایعه بسته انتحاری در حادثه کرمان درست است؟

توکلی بیان کرد که اگر بسته انفجاری وجود داشت، حتما در زمین گودی ایجاد می‌کرد. براساس نظر کارشناسان چون این بسته از زمین ارتفاع داشته و به بدن فرد انتحاری متصل بوده است ترکش‌های آن به اطراف پخش شده و زمین آسیبی ندیده است.

منبع: بیرجند امروز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *