پیشرفت حوزه اقتصادی بیرجند

پیشرفت حوزه اقتصادی خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، جواد اشرفی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از گذشت ۴۵ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی، شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه اقتصادی خراسان جنوبی هستیم. این استان بیشترین مرز زمینی با کشور افغانستان  را دارد و این مرز، فرصت بسیار خوبی برای صادرات کالا است.

وی گفت: از ابتدای امسال بیش از ۵۵۰ میلیون دلار صادرات به کشور افغانستان، تنها از طریق سایت مرزی ماهیرود صورت گرفته است و براساس آمار، بیش از یک سوم صادرات کشور به افغانستان از طریق سایت مرزی ماهیرود انجام می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری هم اقدامات بی‌نظیری در استان صورت گرفته است.کارخانه فولاد قاینات با سرمایه‌گذاری بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و با تولید بیش ۸۰۰ هزار تن فولاد از این جمله است که در صدد تکمیل این زنجیره و ایجاد واحدهای پایین‌دستی فولاد در استان هستیم. 

اشرفی ایجاد کارخانه کویرتایر به عنوان یکی از مهمترین تأمین‌کننده‌های لاستیک در کشور اشاره کرد که روزانه حدود ۱۳ تا ۱۴ هزار تایر خودروی سواری تولید می‌کند، تصریح کرد: فاز توسعه این واحد جهت تولید انواع تایرهای ماشین آلات سنگین و معدنی با حضور رئیس‌جمهور کلنگ‌زنی شد و امیدواریم در آینده نزدیک به بهره‌برداری برسد.

آدرس دفاتر پلیس ۱۰+ در خراسان جنوبی و لیست بیمارستان های بیرجند را هم بخوانید.

معادن استراتژیک خراسان جنوبی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با اشاره به معادن استراتژیک و ساختار زمین‌شناسی منحصر به فرد و غنی خراسان جنوبی اظهار داشت: از این معادن منحصر به‌فرد می‌توان به معادن طلا و سنگ‌های نیمه قیمتی و گوهرسنگ‌ها اشاره کرد.

اشرفی همچنین متذکر شد: با وجود این ظرفیت‌ها ۳ واحد فرآوری و استحصال طلا در استان ایجاد شده و با هدف گذاری‌های صورت گرفته امیدواریم تا پایان سال آتی ظرفیت تولید طلای خراسان جنوبی  به یک تن در سال برسد و در قالب شمش روانه بازار شود. 

وی به وجود معادن زغالسنگ استان هم اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه ۷۶ درصد زغال‌سنگ خاورمیانه و بیش از۸۰ درصد زغال‌سنگ کشور در محدوده معادن زغال‌سنگ شهرستان طبس قرار دارد، در راستای تکمیل زنجیره این ماده معدنی، کارخانجات کنسانتره زغال‌سنگ و کک در استان ایجاد شده است. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: زغال‌سنگ طبس به تکمیل زنجیره‌های مهم تولید فولاد و ذوب آهن اصفهان کمک کرده و سبب ایجاد ده‌ها هزار شغل در کشور شده است.

تاریخچه انتخابات در ایران را هم ببینید.

صنایع دستی و گردشگری از پیشران های اقتصادی خراسان جنوبی

اشرفی، صنایع دستی و گردشگری را از دیگر پیشران‌‌های اقتصادی استان نام برد که پس از انقلاب شکوفا شده و گفت: با وجود پتانسیل سنگ‌های نیمه قیمتی، عقیق، شجر و … در چهار شهرستان استان بیش از ۱۲۰ کارگاه گوهرتراشی جهت تولید نگین و تراش سنگ‌های نیمه قیمتی برای کاربرد در جواهرسازی ایجاد شده است.

وی در زمینه گردشگری هم خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی با جاذبه‌های بی‌‍نظیر گردشگری و سابقه تاریخی چندهزار ساله بیش از هزار اثر ملی ثبت شده دارد و در این راستا بیش از ۱۰ هتل ۱۴ مهمان‌پذیر، ۸۴ بومگردی و حدود ۳۴ مجتمع بین راهی ایجاد شده است. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی تأکید کرد: در حال حاضر خراسان جنوبی با تولید روزانه بیش از مصرف در تولید گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و شیر خودکفا است و بخشی از تأمین و تنظیم بازار کالاهای مذکور در استان‌های همجوار را نیز به عهده دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «پیشرفت حوزه اقتصادی خراسان جنوبی»

  1. بازتاب: ارتقای سرعت اینترنت همراه در ۸ روستای خراسان جنوبی - مجله خبری بیرجند انتخاب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *