واگذاری زمین های طرح جوانی جمعیت در بیرجند

واگذاری زمین‌های طرح فرزندآوری تا کمتر از یک ماه آینده

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان گفت: در طرح فرزندآوری و جوانی جمعیت ۲ نوع واگذاری زمین داریم که یک نوع از آن مربوط به قانون ۳ فرزند یا بیشتر است که در آن فرزند سوم باید متولد ۲۴ مهر سال ۱۴۰۰ به بعد باشد که در آن زمین به صورت رایگان به افراد واگذار می‌شود و هزینه آماده‌ سازی آن با ۲ سال تنفس در اقساط ۸ ساله از آنها دریافت می‌شود.

مودی افزود: قانون دوم برای افرادی است که ۴ فرزند زیر ۲۰ سال دارند و در آن زمین را به صورت رایگان دریافت می‌کنند و هزینه آماده سازی آن نیز رایگان است.
به گفته وی در همه شهر‌های استان زمین ویلایی برای این طرح تأمین شده و تاکنون ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر در سامانه ثبت نام کردند و ۳ هزار ۷۹۰ نفر تأیید نهایی شده و تا دهه فجر ۲ هزار قطعه زمین نیز به متقاضان واجد شرایط واگذار می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: عمده زمین‌هایی که واگذار نشده بیشتر در بیرجند بوده، زیرا مشکل تأمین زمین داشتیم، اما با الحاق ۲۷۰ هکتار زمین که عمده آن برای طرح جوانی جمعیت است این مشکل حل شد و قرار است هر قطعه زمین به ۲ متقاضی واگذار شود.
مودی گفت: طرح‌های تفکیکی این اراضی آماده شده و قطعات در حال شماره گذاری است و طی ۲ یا ۳ هفته آینده قرعه کشی واگذاری زمین‌ها با حضور مقام کشوری انجام و نتیجه آن به صورت پیامک به متقاضیان اعلام می‌شود.
وی با اشاره  به طرح نهضت ملی مسکن افزود: در این طرح تاکنون ۵ هزار زمین به محدوده شهر‌های استان الحاق شده و متقاضیان در تمامی شهر‌ها به جز بیرجند زمین را به صورت ویلایی دریافت می‌کنند و ۸ هزار میلیارد تومان برآورد برای تأمین زیرساخت‌های آب و برق این سایت‌ها شده که از سوی دولت تأمین و پرداخت می‌شود.
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: تاکنون ۱۱۷ هزار نفر برای طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند و برای ۴۰ هزار و ۸۰۰ قطعه زمین طرح تفکیکی تهیه و بحث آماده سازی و واگذاری آن انجام شده و یا در مرحله واگذاری است که از مجموعه ۱۱۷ هزار نفر که ثبت نام کرده‌اند، ۴۰ هزار نفر واجد شرایط شده و ۲۳ هزار نفر وارد مرحله ساخت مسکن شدند و در دهه فجر امسال هزار واحد به صورت متمرکز در استان افتتاح می‌شود.

بیشتر بدانید:

تسهیلات نهضت ملی مسکن

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: تا ابتدای امسال در بحث تسهیلات نهضت ملی مسکن ۷ هزار نفر به بانک مسکن معرفی کردیم، اما امسال وقفه‌ای در روند پرداخت تسهیلات ایجاد شد که یکی از علت‌های آن مربوط به تأمین اجتماعی بود که بار مالی زیادی به مردم تحمیل می‌شد و با پیگیری‌ها این مشکل از اول مهر رفع شد و فرآیند ساخت و ساز با توزیع تسهیلات سرعت گرفت.
مودی افزود: بانک مسکن به تنهایی توانایی پرداخت تسهیلات در این حجم گسترده را نداشت بنابراین از ابتدای امسال ۴ بانک ملی، ملت، سپه و تجارت در بحث پرداخت تسهیلات مشارکت کرده و توزیع تسهیلات شروع شده است.
مودی بیان کرد: تاکنون شهرداری‌ها ۱۹ هزار و ۷۰۰ پروانه شهرداری با حداکثر تخفیفی که می‌توانستند بدهند صادر کردند و به طور کل تاکنون ۹۰ هزار متقاضی موثر پروانه گرفتند و ساخت و ساز خود را شروع کردند که ۱۱ هزار و ۵۰۰ مسکن به مرحله فونداسیون رسیده و دو هزار مسکن به مرحله اتمام نازک کاری رسیده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *