قوانین انتخاباتی مجلس

نوشتن مطالب خلاف واقع از مصادیق جرائم انتخاباتی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: بر اساس ماده ۸۲، برخی اقدامات در فعالیت‏های تبلیغاتی انتخابات توسط نامزدها، احزاب و گروه‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی، جرم است و مرتکبان به مجازات درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس به محرومیت از داوطلبی در دو دوره نمایندگی مجلس محکوم می‌شوند.

حیرانی در خصوص اقداماتی که در فعالیت‌های تبلیغاتی جرم محسوب می‌شوند، افزود: اقدامات مغایر امنیت ملی نظیر ایجاد تفرقه قومی و مذهبی، دادن وعده‌های خارج از اختیارات قانونی نمایندگی توسط نامزدها، هرگونه تخریب، تهدید، هتک حرمت و حیثیت اشخاص حقیقی و حقوقی، نوشتن یا اظهار مطالب خلاف واقع، دیوارنویسی، تخریب یا پاره‌کردن عکس و دیگر آثار تبلیغاتی نامزد‌ها در مهلت قانونی تبلیغات که در محل‌های مجاز الصاق شده و یا قرار گرفته باشد، نصب یا توزیع محتوا و آثار تبلیغات انتخاباتی تهیه شده بدون رعایت مفاد این قانون، استفاده از آثار تبلیغاتی متضمن موارد مغایر عفت عمومی و یا موازین شرع، اخلال و برهم‌زدن اجتماعات و سخنرانی‌های قانونی و تعرض به ستاد‌های انتخاباتی نامزد‌ها و استفاده از کاروان‌های تبلیغاتی از جمله مصادیق جرائم انتخاباتی است.

حیرانی اظهار کرد: در صورتی که انجام این جرائم همچنین مرزهای شرعی را نیز زیر پا بگذارد، رعایت مفاد مقرر در ماده ۱۳۵ قانون مجازات اسلامی الزامی است. سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی افزود: هر یک از جرائم فوق که از طریق فضای مجازی رخ دهد، مجازات‌های مربوطه به آن اعمال می‌شود.

وی افزود: گزارشات تخلفات و نقضات مقررات تبلیغاتی طبق این قانون در جلسه مشترک کمیته‌های اجرایی و نظارتی بررسی شده و به متخلفان اخطار داده خواهد شد. کپی این گزارشات به مرجع قضایی صلاحیت‌دار طبق ماده ۲۰ این قانون و کمیته مرکزی نظارت بر بازبینی صلاحیت نامزدها نیز ارسال خواهد شد.

همچنین بخوانید:

این اظهارات نشان می‌دهد که در صورت ارتکاب جرائم اینترنتی و تبلیغاتی، علاوه بر مجازات‌های قانونی، ممکن است مجازات‌های شرعی نیز برای متخلفان اعمال شود. این اقدامات به منظور حفظ نظم اجتماعی و رعایت قوانین و احکام شرعی صورت می‌گیرد و نشان از توجه ویژه به این مسائل از سوی مقامات قضایی و نظارتی دارد.

رزومه دکتر امیر بیدختی

آشنایی با نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی بیرجند، درمیان و خوسف

دکتر امیر بیدختی

3 دیدگاه دربارهٔ «نوشتن مطالب خلاف واقع از مصادیق جرائم انتخاباتی»

  1. بازتاب: انتخابات پرشور، ضامن امنیت و اقتدار ایران - مجله خبری بیرجند انتخاب

  2. بازتاب: شرکت در انتخابات، ادای دین نسبت به خون شهداست - مجله خبری بیرجند انتخاب

  3. بازتاب: ملت ایران ۱۱ اسفند حماسه آفرینی می‌کند - مجله خبری بیرجند انتخاب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *